سه شنبه ٢٤ تير ١٣٩٩

کتاب «معرفت‌شناسی» از مجموعه آشنایی با فلسفه تحلیلی متنی مقدماتی است برای آشنایی با مهمترین مباحث رایج در معرفت‌شناسی معاصر. از آنجا که مهمترین دلمشغولی معرفت‌شناسان در سالهای اخیر مقوله توجیه معرفتی است، غالب مباحث این کتاب حول همین موضوع است.

در واقع می‌توان گفت که معرفت‌شناسی جایگاهی ویژه در فلسفه دارد و هر ادعایی که در فلسفه مطرح می‌شود و به طور کلی هر ادعای بحث‌برانگیز و جالب در هر زمینه‌ای به ناچار پرسشی معرفت‌شناختی را پیش می‌کشد و بحث درباره صدق یا کذب آن را به میان می‌کشد.

ریچارد فیومرتون که خود یکی از شاخصترین معرفت‌شناسان معاصر است، در کتاب خود تلاش کرده مباحث را چنان پیش ببرد که مخاطبانی نیز که در حوزه معرفت‌شناسی معاصر متخصص نیستند، از این کتاب بهره لازم را ببرند. در عین حال، کتاب حاضر برای اهل فن نیز نکات بدیع فراوانی عرضه می‌کند.

این کتاب در هفت فصل تدوین شده است و در آن مباحثی چون موضوع معرفت‌شناسی، تحلیل شناخت، معقولیت معرفتی و ساختار آن، مبناگرایی سنتی (درونی‌انگارانه)، قرائتهای برونی‌انگارانه مبناگرایی، توجیه استنتاجی و در نهایت فرامعرفت‌شناسی و شکاکیت مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌اند.

فیومرتون همچنین هر فصل از این کتاب را با فهرست مختصری از منابع پیشنهادی جهت مطالعه به پایان رسانده است تا خواننده بتواند درصورت علاقه‌مندی مباحث طرح شده را به طور گسترده‌تری پی بگیرد.

کتاب «معرفت‌شناسی» نوشته ریچارد فیومرتون با ترجمه جلال پی‌کانی در شمارگان 1500 نسخه و قیمت 5700 تومان از سوی انتشارات حکمت منتشر ‌شده است

اخبار
منابع معرفت شناسي
نشست ها
کلاس ها
پيوندها